Co można robić na deskorolce?

Deskorolka powstała w Kalifornii w okolicy połowy XX wieku, ale jej popularność nie maleje. Pokrótce jest to deska na kółkach, którą można używać do jazdy rekreacyjnej, ale również do wykonywania szeregu różnych tricków. Zarówno prosta jazda na deskorolce, jak i sport oparty o użytkowanie tego sprzętu wyczynowo nazywa się skateboardingiem.

Kiedy można rozpoczynać jazdę na deskorolce?

Naukę jazdy na deskorolce można rozpoczynać teoretycznie w momencie dobrego opanowania chodzenia, ale ze względu na pewną dozę odpowiedzialności warto dzieci podczas nauki uczulać na pewne zachowania. Frajda, jaką odczuwają podczas jazdy użytkownicy deskorolek nie może przeszkadzać innym użytkownikom ścieżek rowerowych lub chodników dla pieszych. Deskorolki zostały zaliczone do UWR, czyli urządzeń wspomagających ruch, co powoduje, ze ich użytkowanie podlega przepisom Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to m.in. ustępowanie pierwszeństwa pieszym, czy zakaz poruszania się po spożyciu alkoholu.

Jakie tricki można wykonywać na deskorolce?

Prosta jazda na deskorolce po równym chodniku jest dosyć łatwa do opanowania i świetnie uczy utrzymywania równowagi. Natomiast warto zaraz po wstępnym opanowaniu posługiwania się sprzętem rozpocząć wykonywanie różnych tricków. Używając deskorolki można wykonywać:

  • obroty wokół osi;
  • skoki;
  • ślizgi;
  • przesunięcia;
  • zmiany ustawienia deskorolki względem użytkownika.

Powyższe są jedynie wskaźnikiem, ponieważ wewnątrz każdego rodzaju występuje wiele tricków, z zasady nazywanych z j. ang.. które różnią się nazwą nawet ze względu na to, której nogi użytkownik (skater) używa do odpychania się od podłoża. 

Comments are closed.