Czekan dla każdego turysty w górach

Wśród niezbędnych elementów, jeżeli chodzi o górskie wyprawy, wymienia się chociażby apteczkę. Na wypadek wystąpienia jakiegoś zranienia. Równie ważny jak apteczka jest czekan. Niepozorny, ale bardzo ważny. Nie należy ignorować jego obecności, jeżeli ktoś chce być pewny tego, że na pierwszym miejscu stawia nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo. Tym bardziej, że sam czekan nie należy do rzeczy, jakie zajmują dużo miejsca w torbie.

Wyjście w góry

Wiosną, latem, a nawet jesienią góry wydają się takie niepozorne. Nie ma już tam śniegu, jest przyjemna atmosfera. Oj, nie brakuje chętnych osób, jakie w tych porach roku chętnie zdobywają Tatry, Bieszczady, czy nawet szczyty położone w Karkonoszach. Uwzględniając całe piękno góry, należy pamiętać o jednym – góry są w stanie pokazać swoje srogie oblicze w najmniej spodziewanym momencie. Wystarczy tylko przywołać określenie „nagłe załamanie pogody” i konsekwencje z tym związane, aby z większą pokorą podejść do planowania wyjścia w góry. W szczególności, jeżeli chodzi o warunki zimowe, kiedy dookoła znaleźć można naprawdę duże ilości śniegu. Czekan – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/czekany.html jest więc niezbędnym produktem, który trzeba mieć przy sobie!

Rodzaje czekanów

Decydując się na zakup czekanów, trzeba pamiętać o tym, aby uwzględnić to z jaką trasą będzie miało się tak naprawdę do czynienia. Do wyboru są następujące rodzaje czekanów:

  • turystyczny – polecane na takie najmniej wymagające trasy. Dedykowane praktycznie dla wszystkich miłośników turystyki górskiej. Będzie można przy nich zahamować, jeżeli komuś grozi utrata stabilności. Osoby opadające z sił znajdą w nich również solidne podparcie.
  • ultralekkie – najczęściej korzystają z nich skiturowcy. Warto o nich pamiętać, jeżeli ktoś wie, że na jego trasie nie będą występować wymagające odcinki tras. Waga ma znaczenie, ponieważ nie korzysta się z nich tak często. Tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeżeli jednak ma już być absolutnie konieczny, to niech jego waga będzie niska.
  • wspinaczkowym – dla najbardziej wymagających osób, jakie zdają sobie sprawę z tego, że na trasie nie tylko czekają na nich granie, ściany lodowe, ale także inne wyzwania. Na ten model decydują się tylko pewni siebie turyści, którzy mają już za sobą setki kilometrów pokonanych tras w górach.

Zakup czekana należy potraktować z odpowiednią powagą. Tym bardziej, że pod uwagę należy wziąć chociażby wygodny uchwyt. Osoby, jakie nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co wybrać, powinny skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych w górach.

Comments are closed.