Jak wybrać kółka do deskorolki — sztywność i rozmiar

Nowoczesne kółka do deskorolki wraz ze wklęsłością pokładu i jakością łożysk decydują o zwrotności i łatwości sterowania deską. Producenci oferują różne średnice kół, aby dostosować je do konkretnych potrzeb jeźdźców. Ich wielkość waha się w granicach 49-70+ mm. Większa średnica jest preferowana przy dużych prędkościach, natomiast mniejsza będzie potrzebna do łatwych trików.

Jak dobrać rozmiar kół?

Zakres rozmiarów kół do deskorolki jest szeroki — spotkaliśmy się z kołami od 48 mm do 75 mm. Średnica koła jest odwrotnie proporcjonalna do jakości powierzchni. Czyli im gorsza nawierzchnia (np. kostka brukowa, spękany stary asfalt itp.), tym większa średnica jest potrzebna. Nie należy jednak przesadzać. Trzeba mieć świadomość, że jazda trikowa wymaga kół o mniejszej średnicy, które oferują lepsze prowadzenie, natomiast większe koła (56+ mm) to koła do cruiserów i longboardów, których głównym przeznaczeniem jest dobra zdolność do jazdy crossowej i solidna flotacja.

Małe kółka do deskorolki z supersklep.pl zapewniają szybkie przyspieszenie i w konsekwencji szybkie hamowanie. Duże kółka do deskorolki trudniej się rozpędzają i znacznie dłużej utrzymują swoją prędkość.

kółka do deskorolki z zielonym nadrukiem

Jak dobrać sztywność koła?

Mówiąc wprost, jeśli chodzi o wybór sztywności opon, sprowadza się on do prostej zasady — potrzebujesz sztywnych kół do jazdy trikowej i miękkich kół do jazdy komfortowej. Wszystkie koła do deskorolki kaskaderskiej są wykonane z poliuretanu. Klasyfikacja sztywności poliuretanu dla kół skateboardowych wykorzystuje wskaźniki A I B.

Skala twardości A kończy się na 100. Czyli koła o indeksie 100A są teoretycznie najbardziej sztywnymi kołami. Jednak nie są. W tym miejscu pojawia się skala sztywności B. Jest ona również ograniczona do maksymalnej wartości 100, ale sztuczka polega na tym, że jej wartość jest o 20 punktów niższa od skali A. W ten sposób koła 100A są identyczne pod względem twardości do 80B.

Comments are closed.