Jakie buty wspinaczkowe wybrać?

Buty wspinaczkowe są najważniejszym elementem wyposażenia każdej osoby uprawiającej wspinaczkę. Wybierając ich model, należy zwrócić uwagę na parametry takie jak: twardość, kształt czy rozmiar. Różnice między wybranymi modelami dotyczą między innymi stopnia zaawansowania użytkownika, preferowanego rodzaju wspinaczki, sposobu wiązania, a także dopasowania do anatomii stopy- wszystkie należy uwzględnić podczas zakupu.

Rodzaje butów wspinaczkowych na ściankę i w skały

Buty wspinaczkowe można podzielić na dwie podstawowe kategorie: wsuwane (baletki), zapinane na rzepy czy sznurowane. Wybierając konkretny model, należy  uwzględnić indywidualne preferencje wspinaczkowe. Inne buty sprawdzą się na panel czy na wspinaczkę skalną.

W pierwszym przypadku częściej wybierane są wersje wsuwane lub zapinane na rzepy, ponieważ łatwiej je zdjąć. Natomiast na drogi skałkowe lepiej sprawdzi się wersja wiązana lub zapinana na rzepy, ponieważ stabilnie trzymają się na stopie.

Buty wspinaczkowe dla początkujących

Wybierając pierwsze buty wspinaczkowe https://dobrenarty.pl/turystyka/buty-wspinaczkowe/, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rozmiar. Pierwsze buty do wspinaczki nie powinny być zbyt obcisłe, ponieważ mogą powodować duży dyskomfort, a także obtarcia, a tym samym zniechęci do dalszego uprawiania sportu.

Nie warto na samym początku inwestować w precyzyjne, zaawansowane modele, ponieważ brak doświadczenia powoduje, że nie można w pełni wykorzystać ich funkcjonalności.

W związku z tym specjaliści rekomendują, aby na początku wybrać uniwersalne buty zapinane na rzepy. Są one na tyle uniwersalne, że pasują zarówno na ścianę wspinaczkową, jak i szybkie wejścia skałkowe.

Cholewka może być wykonana ze skóry naturalnej, która cechuje się odpornością na uszkodzenia oraz przetarcia. Dostępne są także modele produkowane z materiałów syntetycznych.

Comments are closed.