Poradnik wyboru siodełka rowerowego
Bardzo popularną ostatnio aktywnością fizyczną jest jazda na rowerze. Są kolarze, którzy traktują to jako sport, są i tacy, którzy jeżdżą na rowerze rekreacyjnie. Jednak w ostatnim czasie coraz częściej na wędrówki rowerowe wybierają się całe rodziny. Oczywiście widome jest, że odpowiedni rower to podstawa komfortowej jazdy. Ale po kilkukrotnych przejażdżkach przekonujemy się, jak ważne jest siodełko rowerowe. To od niego zależy wygoda jazdy. A więc, jak wybrać siodełko rowerowe?
Wybór siodełka rowerowego
Ze względu na anatomię, mężczyźni będą potrzebowali zupełnie innego profilu siodełka niż kobiety. To samo dotyczy dzieci. Ważnym czynnikiem podczas wybory będzie także typ roweru oraz w jakim celu będziemy głównie go używać. Kolejną ważną sprawą będzie dopasowanie siodełka względem rozmiarów.
Rodzaje siodełek do roweru
Siodełko MTB jest bardzo wygodnym siodełkiem stworzonym zarówno dla rowerów szosowych, jak i górskich. W obu typach rowerów różnica między ich konstrukcją jest niewielka. Najważniejszą cechą obu wersji tych siodełek jest to, że można na nich przyjmować wiele pozycji za kierownicą. Szczególnie sprawdzą się w wyprawach górskich, gdzie podczas niejednokrotnych zjazdów długość tych siodełek będzie pozwalać obniżać pozycję.
Zupełnie odwrotnie jest w przypadku siodełek BMX. W tym rowerze powinno ono być krótkie i wąskie. Jazda na BMX nie ma raczej nic wspólnego z dłuższym siedzeniem na siodełku i wręcz powinno zajmować tak mały obszar, aby nie przeszkadzało podczas wszelakich ewolucji. Dobrze jest, aby ten rodzaj sprzętu rowerowego był bardzo wytrzymały, ze względu na liczne upadki podczas akrobacji. Cechą charakterystyczną siodełek BMX jest ich wygląd. Jak wiadomo społeczność BMX jest spora i na wspólnych spotkaniach warto wyróżniać się efektownym stylem siodełka.
Najbardziej popularnym siodełkiem jest siodełko miejskie. W przeciwieństwie do poprzednich wersji powinno być bardzo wygodne i komfortowe, ponieważ służyć będzie do przemieszczania się z jednego miejsca w drugie, a nie w celu jakichkolwiek wyczynów ekstremalnych czy pobijania rekordów. Nie służą one do pokonywania zbyt długich dystansów, a preferowaną pozycją cyklisty podczas jazdy będzie pozycja wyprostowana. Aby spełnić kryterium wygody, rowerowe siodełko musi być szerokie i miękkie. Pośladki muszą mieć na nim całkowite podparcie.
Jakie siodełko rowerowe wybrać do dalekich wypraw?
Kluczowym aspektem wygody jazdy, podczas długich wypraw rowerowych, jest dopasowanie szerokości siodełka do rozstawu kości kulszowych konkretnej osoby. Także miękkość siodełka musi być dostosowana do indywidualnych cech rowerzysty. Należy jednak pamiętać, aby nie były one zbyt miękkie, bo w przeciwnym razie cyklista będzie ryzykował poważnymi obtarciami podczas dalekich wypraw. Dobrej jakości siodełka trekkingowe są wyposażone w system amortyzujący wstrząsy o różnej intensywności. Na rynku dostępne są tak zwane siodełka uniwersalne, które dobrze się sprawdzą w turystyce rowerowej, ze względu na swoją wygodę i dopasowanie.