Raki na buty turystyczne i wspinaczkowe

Wybierając się na górską wyprawę, trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo. Sprawne poruszanie się po oblodzonych trasach umożliwiają raki wkładane na buty. Ze względu na dużą ilość dostępnego sprzętu, warto przyjrzeć mu się bliżej, by dobrać produkt dostosowany do własnych potrzeb i preferencji.

Sztywność raków

Zdaniem specjalistów dobrej jakości raki na buty muszą wyróżniać się dużą sztywnością. W profesjonalnych sklepach z artykułami narciarskimi lub alpinistycznymi dostępne są modele półsztywne oraz sztywne.

Pierwsze z wymienionych najlepiej sprawdzają się na lodowcach oraz polach śnieżnych. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas pieszych wędrówek w klasycznych butach górskich. Do wspinaczki na ścianach o dużym nachyleniu niezbędne są raki sztywne nakładane na buty górskie.

Warto pamiętać, że tego rodzaju sprzęt może działać prawidłowo wyłącznie z butami wyposażonymi w sztywną podeszwę. Do wytworzenia zębów używa się aluminium bądź stali.

Zastosowany system mocowania

Przed zakupem raków na buty https://dobrenarty.pl/skituring/harszle-i-raki/ warto zwrócić uwagę również na sposób mocowania. Za najbardziej uniwersalne uznaje się raki koszykowe. Tego rodzaju konstrukcje pasują do obuwia różnych producentów. Wadą tego rozwiązania jest czasochłonny sposób zakładania i zdejmowania.

Do ich założenia niezbędna jest siła fizyczna umożliwiająca skuteczne dociągnięcie pasków. Zdecydowanie łatwiejsze w montażu i demontażu są raki automatyczne. Tego rodzaju konstrukcje wymagają jednak zastosowania specjalnego obuwia o odpowiedniej sztywności.

Buty przystosowane do raków automatycznych łatwo rozpoznać po charakterystycznych wycięciach z przodu i z tyłu podeszwy. Trzecią grupę produktów dostępnych w sklepach stanowią raki z półautomatycznym systemem zapięcia. To kompromisowe rozwiązanie skierowane dla osób uprawiających zaawansowaną turystykę górską.

Comments are closed.