Rowery damskie – czym się charakteryzują? Jak wybrać rower damski?

Rowery damskie – czym się charakteryzują? Jak wybrać rower damski? 

Rowerami damskimi nazywa się najczęściej jednoślady przeznaczone do jazdy po mieście, z dużymi kołami, szeroką kierownicą i koszykiem. Czy to prawidłowe skojarzenie? Nie do końca. Już od wielu lat producenci rowerów oferują znacznie szerszy wybór jednośladów dla pań i wiele z nich nie ma nic wspólnego z dawnym wyobrażeniem o tych pojazdach. Czym zatem charakteryzują się rowery damskie? Czym kierować się przy wyborze? 

Czym charakteryzują się rowery damskie? 

Jak wiadomo, budowa anatomiczna kobiet i mężczyzn znacznie różni się od siebie. Kobiety mają szersze biodra i węższe ramiona, a mężczyźni odwrotnie. Dodatkowo panie są z reguły drobniejsze od panów. Z tego względu ciężko byłoby dwóm płciom komfortowo poruszać się na jednym rowerze, dlatego powstał podział na rowery damskie i męskie. 

Jednoślady dla kobiet charakteryzują się nieco obniżoną ramą, która ma ułatwić wsiadanie na pojazd. Dodatkowo mają one szersze siodełko, mniejszą odległość pomiędzy siedziskiem a kierownicą oraz są lżejsze niż rowery męskie. 

Rower damski, czyli damka?

Jak zostało wspomniane na początku, rowery damskie (https://www.erowery.pl/m/90055/rowery-bprzeznaczenieb-damskie) najczęściej kojarzone są z tzw. damkami, czyli jednośladami o dużych kołach, które służą do poruszania się po mieście. Oczywiście taki rodzaj jednośladów dla pań nadal dostępny jest na rynku, jednak nie jest to jedyna opcja, jaką mają do wyboru kobiety. Obecnie wszystkie rodzaje rowerów (szosowe, trekkingowe, MTB, crossowe itp.) dostępne są w wersji dla kobiet. 

Jak wybrać rower damski? 

Najważniejszy jest wybór rodzaju jednośladu. Dzięki temu, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele rowerów damskich na różne okazje, kobiety mogą wybrać coś, co odpowie na ich potrzeby. Panie, które zamierzają poruszać się jedynie po mieście, powinny wybrać tradycyjną damkę lub rower trekkingowy. Natomiast kobiety, które rower chcą wykorzystywać do intensywnych treningów, mogą wybrać model szosowy lub górski, w zależności od terenu, po jakim chcą się poruszać. 

Comments are closed.