Wrotki klasyczne zamiast rolek
Większość z nas nie widzi żadnej różnicy między rolkami a wrotkami, myśląc, iż na obu sprzętach jeździ się w podobny sposób. Nic bardziej mylnego, gdyż wrotki klasyczne po pierwsze mają inną budowę, a po drugie rozwijają znacznie mniejsze prędkości niż rolki. Jedynym podobieństwem jest to, że w obu rodzajach jazdy pracują te same partie mięśni nóg.
Różnice między rolkami a wrotkami klasycznymi
Pierwsze na naszych nogach pojawiły się wrotki, dopiero stosunkowo niedawno zostały wyparte przez rolki. Klasyczne modele wrotek mają cztery kółka, ułożone równolegle do siebie. Budową przypominają bardziej spód deskorolki niż klasyczny sprzęt na kółkach, którym można szaleć po ulicach. Rolki z kolei mają kółka ułożone tylko w jednej linii. Jedyne co ich łączy to konieczność włożenia stopy do specjalnego buta. Przy czym, wrotki pozbawione są plastikowej skorupy, jest tam tylko podeszwa z kółkami oraz wiązania, przy pomocy których przymocowuje się obuwie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wrotek?
Ważnym elementem każdych rolek są szyny, Dla osób, które dopiero uczą się podstaw jazdy, najlepsze będą te aluminiowe lub stalowe. Plastikowe są dla profesjonalistów, którzy opanowali już technikę jazdy. Wrotki klasyczne nie poradzą sobie bez odpowiednich łożysk, toteż warto w nie zainwestować. Lepiej kupić rolki wyposażone w stalowe łożyska, gdyż one są mniej podatne na uszkodzenia i zachodzi większe prawdopodobieństwo, iż nie będzie ich trzeba bez przerwy wymieniać. Poza tym warto zaopatrzyć się w kask, ochraniacze na łokcie i kolana, gdyż one amortyzują siłę upadku, a ten może się w każdej chwili zdarzyć.